Ilk Kurulum Yaparken

Internet Hattını Port 2

Switch Kısmı Port 1

olarak bağlayın  Interneti kesmeden

kurulum bittikten sonra Bridge Mod ayarlarları yapabilirsiniz.

Sophos XG 16 de görüğümüz o yapı V17 ile baya bi değişmiş, Click to Begin ile hemen kuruluma  geçiyoruz.

Bu alan çok önemli, eğer ürünü ilk defa aldıysanız ve lisanslarınız henüz gelmedi veya demo lisansınız aktif ise; en son çıkan firmware versiyonunu yükle butonunu kaldırınız. Çünkü cihaz son update firmware yapamıyor, lisans olmadığı için kurulum ekranına tekrar dönüyor.

Onun haricinde, admin için password girip herzamanki gibi lisans sözleşmesini de kabul edip ileri dememiz gerekiyor.

Bu Ekranda tarih saat ve bölge ayarlarını yapılandırıp continue diyoruz.

Register Ekranında eskiden internet olmalıydı, artık internet olmadan da register edebiliyoruz.Bizim internetimiz var continue diyip devam ediyoruz.

Otomatik Sophos Sayfası Açılıyor ve bir hesabınız yoksa oluşturabilirsiniz yada mevcut hesapla giriş yapıp cihazı kayıt edebilirsiniz.

Email adresi ve şifremiz ile giriş yapıyoruz.

Seri Numarası Doğrulama

Seri numarasına ait cihazın modelinin doğrulaması ekranı

Biraz Bekleyin Sayfası 🙂

Lisans Ön izleme aşamasına geçiş.

Lisans Detaylarımıza bakıyoruz,

Artık Interface Config Ayarları ve Web Filter Ayarlarını yapıp Cihazı Devreye alacağız.

Bu alanda interfacelerin hepsi yeşil geliyor, hepsini kaldırıp 1 tane lan işaretleyip daha sonra WAN bacağı hangisi olacaksa onu ayarlayabilirsiniz, birden fazla yeşil işaretleyip kurulumu bitirirseniz lan bacaklarını bridge yapıyor bilginiz olsun. tek olması daha iyi.Duruma göre sonra kendiniz ilerde yapabilirsiniz.

Choose Gateway bölümünde modem bridge mod ‘da ise This Firewall işaretlenmeli. Eğer PPOE olarak kuruluysa modeminiz İnternet Gateway Seçmeniz gerekmektedir.

Biz Bridge Mod’da kullanıyoruz modemi This Firewall işareledik ve aşağıda ip numarasını belirledik, aşağıdaki yazılı ip sophos firewallin kendi ip ‘sidir. Hemen Altında DHCP ayarlayabilirsiniz.

Bu ekrandaki özellikleri  lisansınıza göre etkinleştirebilirsiniz. Eğer lisansınızda yoksa 30 gün deneme süresi olarak aktif çalışır daha sonra hizmet durur.

Bu ekranda Cihazın Email Setup Ayarlarını Yapıyoruz.

Artık Kurulumu Tamamlamak üzereyiz. Sistem yaptığımız ayarların son halini yazılı olarak getirdi. Continue ile devame diyoruz. Sonrasında Cihazımın kurulumu tamamlanıyor.

Sophos XG Firewall Giriş Ekranı

https://cihazınipnumarası:4444

SSL Vpn Portu

https://cihazınipnumarası